سایت رسمی فدراسیون اسکی ج.ا.ایران

این سایت متعلق به فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

حقوق خبری و تصویری سایت
 • کلیه حقوق خبری و تصویری سایت متعلق به فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران می باشد.
اطلاعات تماس
  آدرس: تهران - تهران - بلوار نلسون ماندلا (آفریقا)، بالاتر از تقاطع اسفندیار، خیابان شهید انصاری (صداقت)، پلاک 6، طبقه دوم

  تلفن : ۲۶۲۰۶۲۵۰
  تلفن : ۲۶۲۰۶۲۴۰
  تلفن : ۲۶۲۰۶۲۳۰
  فکس : ۲۶۲۰۱۰۹۴

تعویق ممنوعیت استفاده از واکسهای اسکی دارای ماده ممنوعه فلوئور

فدراسیون بین‌المللی اسکی (FIS) تصمیم گرفت استفاده از ردیاب‌های ماده ممنوعه فلوئور در واکس‌های اسکی را پس از پایان فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲ اجرایی کند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون اسکی و ورزشهای زمستانی، پیش از این قرار بود بر اساس تصمیم شورای FIS از ابتدای ماه جولای ۲۰۲۱ استفاده واکس‌های حاوی ماده شیمیایی فلوئور در رویدادهای و مسابقات اسکی ممنوع شود که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط خاص برگزاری مسابقات اسکی، مقرر شد تا این اقدام به تعویق بیفتد.

البته در فصل آینده دستگاه ردیاب ماده فلوئور در مسابقات اسکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما جریمه‌ای برای اسکی بازان در نظر گرفته نمی‌شود.

این تصمیم پس از بررسی اثرات مخرب واکس‌های اسکی حاوی ماده فلوئور بر روی محیط زیست در سال ۲۰۱۹ گرفته شد و مقرر گردید تا در فصل اسکی ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ استفاده از این واکس‌ها ممنوع شود، با این حال در نهایت فدراسیون بین‌المللی اسکی تصمیم گرفت تا در فصل گذشته آزمایش‌های بیشتری بر روی واکس‌های حاوی این ماده صورت پذیرد و فرصتی نیز برای تولید و آزمایش بر روی واکس‌های حاوی مواد غیر مضر ایجاد شود.

فدراسیون بین‌المللی اسکی به صورت جدی از ممنوعیت استفاده از واکس‌های حاوی فلوئور پشتیبانی نموده و حتی کمیته‌ای را در نیز در باره تشکیل داد تا به صورت تمام وقت پروتکل‌های مربوط به این بخش را تدوین و اجرایی کند.

فدراسیون بین‌المللی اسکی یک سیستم دستی ردیاب فلوئور را طراحی کرده که قادر به شناسایی این ماده بر روی اسکی‌ها و اسنوبردهای ورزشکاران در شروع و پایان مسابقات است.

خطای اندازه‌گیری این دستگاه در این آزمایشات کمتر از یک درصد بوده و توانایی دستگاه در اندازه‌گیری دقیق فلوئور در چوب‌های اسکی و اسنوبرد مورد تائید قرار گرفته است.

تولید ماده شیمیایی فلوئور علاوه بر آسیب بر روی محیط زیست یکی از عوامل گرم شدن کره‌ زمین نیز محسوب می‌شود و فدراسیون بین‌المللی اسکی نیز در راستای اقدامات خود برای حفظ محیط زیست ممنوعیت استفاده از این ماده در مسابقات مختلف را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام

فدراسیون اسکی در شبکه های اجتماعی

اخبار ، تصاویر ، ویدئو و اطلاعیه های ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید