English 

02144016374

 
 

  کلام روز
 

 

   گزارش تصویری
 

مرحله دوم رقابتهای اسکی روی چمن جایزه بزرگ ایران


 

  آرشیو  ویدئو
  افتتاح بزرگترین پیست اسکی سرپوشیده جهان در هاربین چین  

  آرشیو

  گزارش
 

پیام تبریک خانواده اسکی ایران به دکتر سلطانی فر


 

  آرشیو

  گفت و گو
 

بازدید رئیس فدراسیون اسکی و استاندار گیلان از ارتفاعات ماسال / شرایط برای پیست اسکی مورد ارزیابی قرار گرفت


 

  آرشیو 
 
 

ماشین برفسازی که خانه را هم گرم می کند


گرم شدن کره زمین باعث کاهش میزان برف در کوه ها شده و لذا بسیاری از پیست های اسکی با استفاده از ماشین های برفساز اقدام به تامین برف مورد نیاز خود می کنند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون اسکی، دستگاه های برفساز گران قیمت بوده و سوخت زیادی را نیز مصرف می کنند و به همین خاطر خود یکی از عوامل تسریع فرایند گرم شدن کره زمین هستند، اما محققان نروژی برای کاهش این مشکلات در تلاش برای ساخت ماشین برفساز بهتری هستند.

دستگاه جدید که با کمک مالی ۳۰۰ هزار دلاری وزارت فرهنگ نروژ در دانشگاه علم و فناوری نروژ ساخته شده، تنها به پاشیدن آب به هوای سرد اکتفا نکرده و این آب را با پروتئینی ترکیب می کند که از یک باکتری خاص به دست آمده است.

مزیت استفاده از این روش امکان تشکیل برف در دمایی بالاتر از صفر درجه است.

محققان با ترکیب این روش با روش مورد استفاده در یخچال ها و فریزرهای خانگی برای تولید سرما، راهی جدید برای تولید برف در هوای گرمتر یافته اند که در قالب آن گرمای محیط بیرون به داخل دستگاه کشیده شده و هوای سرد تولید می شود و از این هوا می توان برای تولید برف استفاده کرد.

این روش نه تنها منجر به مصرف انرژی کمتری می شود، بلکه به جای تلف شدن گرمای دریافتی از هوای بیرون آن را برای گرم کردن ساختمان ها به کار می گیرد. لذا برای اولین بار برفسازی تولید شده که می تواند ساختمان های موجود در یک پیست اسکی را هم بدون هزینه اضافی گرم کند.

محققان می گویند با استفاده از این روش می توان هر سال نزدیک به ۳۰۰ هزار تن برف را تولید کنند و این حجم از برف برای پوشاندن یک مسیر ۱۵۰ کیلومتری اسکی به پهنای هشت متر کافی است.

انتهای پیام
تاريخ  ارسال:پنجشنبه 28 ارديبهشت 1396 - 18:40
کد:29796-1396

 

 

تهران - اتوبان ستاری - بلوار فردوس شرقی - خیابان وفا آذر شمالی - کوچه پانیذ پلاک 2 طبقه دوم - واحد 9 و10  صندوق پستی : 158151881

تلفن :  44016376  - 44016375  -  44016374         ساعت کاری فدراسیون : 8:30 الی 16:30
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.